Περιγραφή προϊόντος
Το υγρό φακών επαφής OXYSEPT® 1 STEP Solution είναι το καθιερωμένο υπεροξείδιο ενός βήματος για μαλακούς φακούς επαφής, συμπεριλαμβανομένων των φακών σιλικόνης-υδρογέλης. Το OXYSEPT® 1 STEP Solution χρησιμοποιεί δισκία απενεργοποίησης βραδείας αποδέσμευσης νέας τεχνολογίας, που δίνουν τη δυνατότητα η απολύμανση και η εξουδετέρωση να γίνουν με ένα απλό βήμα. Η τεχνολογία βραδείας αποδέσμευσης των δισκίων εξουδετέρωσης (καταλύτης) επιτρέπει την έκθεση των φακών σε διάλυμα υπεροξειδίου περιεκτικότητας άνω από 2%, για περισσότερο από 20 λεπτά. Ακόμα και μετά την εξουδετέρωση του διαλύματος, η επικάλυψη του δισκίου συνεχίζει αργά να απορροφά νερό και να απελευθερώνει ενυδατικούς παράγοντες, αυξάνοντας το ιξώδες του διαλύματος, ώστε να μοιάζει με τα φυσικά δάκρυα. Αυτή η μέθοδος, σύμφωνα με τις μελέτες, είναι δέκα φορές γρηγορότερη στην καταστροφή του 90% των βακτηρίων και μυκήτων απ' ό,τι τα συστήματα υπεροξειδίου με δίσκο πλατίνας. Ιδανικό για ευαίσθητα μάτια.
Για περισσότερες πληροφορίες συμβουλευτείτε τις εσώκλειστες οδηγίες.